2026. június 10., szerdaMa Margit napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 355,00 Ft | USD: 307,00 Ft | CHF: 385,00 Ft
2026.06.10. Margit Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 355,00 Ft | USD: 307,00 Ft | CHF: 385,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Bejutottunk a Karmelita kolostorba, mutatjuk, hogy mit láttunk

Bejutottunk a Karmelita kolostorba, mutatjuk, hogy mit láttunk

Cikkünk frissül…

A Fidesz-KDNP kormányzásának szimbólumává vált helyszínén a XIII. században épült ferences Szent János-templom és kolostor állt, amit később a törökök kifosztottak és leromboltak. Az oszmán időkben mecsetet építettek, ami 1686-ban, Buda visszafoglalásakor semmisült meg. A telek a jezsuitákhoz, aztán a karmelitákhoz került. Az épületegyüttesen – amit két részre, a rendházra, valamint a templomra osztottak –, 1725 és 1736 között dolgoztak.

A XVIII. század későbbi évtizedeiben Kempelen Farkas tervei alapján Várszínházat alakítottak ki a templomból. A volt kolostorszárnyban kaszinó és katonai parancsnokság is működött. Az épületet az első világháború idején katonai raktárként használták, viszont idővel visszakapta színházi funkcióját. 1945-ben, Budapest ostromában megsérült, 1947-re állították helyre a szerkezetét. 1978-ra készült el a felújított Várszínház. A kétezres évek elejétől a Nemzeti Táncszínház intézménye vette birtokba az épületet.

Beköltözött a politika

Az egykori Várszínház nagyszabású felújítása 2016-ban indult. A Miniszterelnökség és Orbán Viktor 2019-ben tette át székhelyét az újra Karmelita kolostorra keresztelt hatalmi központba. A Zoboki Gábor tervei alapján készült projekt után Buda régi címere maradt a bejárat felett, viszont a Várszínház feliratot lecserélték a Karmelitára.

A beruházás megvalósítása idején a legtöbb vitát az új, dunai erkély építése váltotta ki, amit azóta számos, a miniszterelnökről és vendégeiről készült fotón láthattunk. A belső tereket többek között a Magyar Nemzeti Galériából kölcsönzött festmények, valamint az Iparművészeti Múzeum törökszőnyeg-gyűjteményének raktári darabjai díszítették.

Orbán Viktor hivatalának Várba költözése idején Gulyás Gergely egy Kormányinfón arról beszélt, hogy a székhelyváltozással megszűnik „az a rossz kommunista örökség, ami a törvényhozást és a végrehajtást egy épületbe kényszerítette.” Kövér László volt házelnök a magyar demokrácia nagy ünnepének nevezte a költözést, szintén hangsúlyozva a két hatalmi ág elkülönítését.

Magyar Péter ellenzéki politikai szerepvállalása óta rendszeresen „Karmelita Palotaként” emlegette az épületet, amelynek neve az elmúlt években az Orbán-kormány hatalmának szinonimájává, szimbolikus terévé vált a magyar közbeszédben. A Momentum politikusai rendszeresen kordont – amelyet hivatalosan az építkezések miatt állítottak fel –, bontottak a Karmelitánál, amit Magyar Péter, Vitézy Dávid, valamint Pósfai Gábor pénteken megismételt. A miniszterelnök és kormányának több minisztere korábban <a href="//index.hu/belfold/2026/05/12/magyar-peter-karmelita-video-facebook-tarlatvezetes-rogan-antal/" id="hyperlink_f4b512cadfd8f6a18bb6a9a1d3c0506d" […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2026/05/16/karmelita-kolostor-varszinhaz-miniszterelnokseg-orban-viktor-magyar-peter/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Két új taggal bővül a Fidesz-KDNP fővárosi frakciója

Két új taggal egészül ki a Fidesz-KDNP fővárosi frakciója − jelentette be a képviselőcsoport vezetője, Szepesfalvy …