A fővárosi közszolgáltatások nemcsak Budapest, de az egész agglomeráció és közvetve az egész ország életére hatással vannak. Ha leállnak a közszolgáltatások, megáll a termelés, a közlekedés, akadozik az ellátás, visszaesik a turizmus, leállnak a szolgáltatások − írta a Liga Szakszervezetek sajtóközleményében.
Tömegközlekedés nélkül a munkavállalók nem tudnak eljutni a munkahelyeikre, a tanulók az iskolába, a betegek az orvoshoz. De legalább ennyire fontos a hulladék elszállítása és a víziközmű szolgáltatások biztosítása is. Beláthatatlan károk következhetnek be.
Budapest az ország GDP-jének közel 40 százalékát állítja elő, itt működik a legtöbb nagyvállalat, az ország pénzügyi központja, itt üzemel a nemzetközi repülőtér is. Budapest működőképességének megőrzése tehát az egész ország életének nélkülözhetetlen feltétele, ezért a fővárosi közszolgáltatások fenntartása, finanszírozása nem kizárólag a főváros felelőssége, hanem mindannyiunké.
Együttes cselekvésre, közös gondolkodásra és felelősségvállalásra, a pártpolitikai szempontok háttérbe szorítására és ésszerű, a lakosság és az egész nemzetgazdaság szempontjait tükröző felelős megoldásokra van szükség a kritikus helyzet megoldásához.
A LIGA Szakszervezetek ezért felszólítja az ország és Budapest felelős vezetőit, hogy haladéktalanul kezdjenek tárgyalásokat a Főváros és a közszolgáltatások működőképességének hosszútávú biztosítása érdekében egy olyan megoldás irányába, amely Budapest pénzügyi teherbíró képességét, a lakosság, a munkavállalók és az egész nemzetgazdaság érdekeit tartja szem előtt.
Budapest számlája több mint tízmilliárd forinttal lett kevesebb
A szakszervezetek reakciója az után következett, hogy május 29-én Karácsony Gergely főpolgármester bejelentette, hogy inkasszálták Budapest számláját, a kormány pedig 10,2 milliárd forintot vont le a fővárostól. Jogvédelmet azonban hiába kért, a Magyar Államkincstár így is leemelte azt az összeget. Ezzel pedig az alapvető közszolgáltatások kerültek veszélybe.
A Nemzetgazdasági Minisztérium reagált a főpolgármester közlésére azt üzente, hogy Budapestnek ugyanúgy meg kell fizetnie a szolidaritási hozzájárulást, és a főváros sem állhat a törvények felett.
Karácsony Gergely ezután sajtótájékoztatón mondta el, hogy le kellett állítania három fontos közszolgáltató cég kifizetését: a Budapesti Közművek, a Budapesti Közlekedési Központ, valamint a közvilágító cég 9 milliárd forintos igényét nem tudják kielégíteni. Arra kérik őket, hogy átmeneti pénzügyi eszközökkel gazdálkodják ki ezt a pénzt.
A legfontosabb cél az, hogy a következő időszakban a nettó béreket ki tudják fizetni. A beruházásokkal kapcsolatos kifizetéseket elhalasztják szeptemberig, valamint felállítanak egy likviditási munkacsoportot […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!