Néhány nappal azután, hogy elindult az Index kórházban hagyott újszülöttekről szóló sorozata, Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az MTI-vel azt közölte, sor került az első gyorsított örökbefogadásokra.
Az államtitkár szerint szeptember 31-ig 31 kórházban hagyott gyermeket nyilvánítottak örökbe fogadhatónak az új jogszabály alapján, 7 gyermek örökbefogadási eljárása már le is zárult. Tíz gyermek örökbefogadása pedig még folyamatban van. Ők már az örökbe fogadni szándékozó szülőknél élnek, de az eljárást lezáró határozat még nem született meg.
Magyarországon több mint ezer alkalmassági határozattal rendelkező, örökbefogadásra várakozó szülő szeretne 3 évesnél fiatalabb gyermeket örökbe fogadni. Sorozatunk ebben a részében azt nézzük meg, milyen feltételeknek kell megfelelni ahhoz, hogy valaki bekerülhessen az örökbefogadók sorába, illetve annak is utánajárunk, mennyi idő, míg valaki magához tud venni egy csecsemőt.
Az Index a szakmai kérdések megválaszolására ezúttal is Katonáné Pehr Erikát, a PTE ÁJK Polgárjogi Tanszékének egyetemi docensét és a Gyermekjogi Civil Koalíció tagját kérte meg. Valamint segítségünkre volt Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció országgyűlési frakciójának tagja is. A politikus hosszú ideje foglalkozik a kórházban hagyott csecsemők ügyével: legutóbb határozati javaslatot nyújtott be a megmentésükre, korábban pedig részt vett annak a gyűjtésnek a megszervezésében, amit az intézményekben hagyott újszülöttek támogatására indítottak.
Milyen feltételeknek kell megfelelnie egy örökbe fogadni szándékozónak?
Mint azt Katonáné Pehr Erika kiemelte, első lépésben azt kell megnézni, hogy az örökbe fogadni szándékozó milyen életkorú, továbbá megfelelő korkülönbség van-e az örökbefogadó és a leendő örökbefogadott között. A 0–3 éves kor közöttieknél ugyanis minimum 25 év, a nagyobbaknál akár 50 év is lehet az elvárás.
A második és egyben a legfontosabb, hogy minden örökbe fogadni szándékozónak rendelkeznie kell egy úgynevezett alkalmassági döntéssel. Az alkalmassági döntést a gyámhivatal hozza meg, az örökbe fogadni szándékozó
- pszichológiai,
- egészségügyi,
- környezeti
- és vagyoni alkalmasságának kivizsgálását követően.
Tehát ha valaki szeretne örökbe fogadni, akkor el kell mennie a minden vármegyében és a fővárosban működő Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálathoz (TEGYESZ), ahol ismertetik a feltételeket, elvégzik a szükséges vizsgálatokat, és ezt az irathalmazt környezettanulmánnyal valamint a javaslataikkal együtt továbbítják a gyámhivatalnak. Ezek birtokában születik döntés arról, ki milyen életkorú és netán fogyatékossággal élő gyermek vagy gyermekpár nevelésére alkalmas. A docens ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a gyámhivatal az alkalmassági döntést válás, környezetváltozás, munkahelyváltozás és lakcímváltozás esetén felülvizsgálja.
Azoknak, akik gyermeket szeretnének magukhoz venni, tanácsadáson kell részt venniük, ám a korábban elvárt, 40 órás örökbefogadói tanfolyam 2020 szeptembere óta már nem kötelező. Katonáné Pehr Erika szerint a szakma ezt már régóta kifogásolja, a tanfolyam célja ugyanis, hogy segítsen megismerni az örökbefogadás társadalmi és jogi hátterét, felismerni, milyen konfliktusokat okozhat a gyermek érkezése, valamint, hogy ki az, akit elfogadnak és ki az, akivel nem tudnának együtt élni egy életen át.
Emellett 2021. március 1-jétől főszabályként gyermeket csak házastársak fogadhatnak örökbe, vagyis nagy jelentőséget tulajdonítanak az örökbe fogadni szándékozók családi állapotának. Ez alól kivétel például a különös méltánylást érdemlő esetben, az illetékes miniszteri jóváhagyással alkalmassá nyilvánított, egyedül örökbe fogadni szándékozó személy általi örökbefogadás.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/11/20/korhazban-hagyott-ujszulott-csecsemo-orokbefogadas-ogysz/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!