„A pártok farvizén evezgetni egyfajta szellemi gyengeségről, igénytelenségről tanúskodik” – húzta alá az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspöke a Válasz Online portálnak adott ünnepi nagyinterjújában.
A katolikus elöljáró az egyházát megrázó botrányokról is kendőzetlenül beszélt. Egyebek mellett elmondta:
- Paptársaihoz olykor lehetetlen kérésekkel fordulnak a hívek egy keresztelő vagy egy temetés kapcsán. Gyakran egyfajta szolgáltatást várnak tőlük, nem egy közösség vezetőjeként tekintenek rájuk. Ilyenkor nagyon kellene jól közvetíteni, jó hangot megütni, türelmesnek lenni, a közös jó szándékot megkeresni, de ez nem mindig sikerül.
- A papi hivatást választó szeminaristák körében azt tapasztalta, hogy sokan tartanak a magánytól, hiszen az egyházi közösségekben, különösen kis településeken – de ha a lelkipásztor nem ügyesen lép föl, akkor akár nagyobb közösségekben is – bizony egyedül lehet maradni. A szemináriumi közösségnek nagy összetartó ereje van, amely esetleg el is fed bizonyos nehézségeket, másokat meg kiélez. Annak ellenére, hogy jobb lenne tágas közösségben élni, most a korábbi évekhez viszonyítva sokkal kevesebben vannak a papnövendékek. Az, hogy egyszer csak a közösség atyjaként kell jelen lenniük, illetve jól kell használniuk a saját lelki forrásaikat, sokuk számára mégiscsak váratlan kihívás.
- A mai világban jelen lévő kísértésről úgy fogalmazott, a küzdelmet senkinek az életéből nem lehet kispórolni, ugyanakkor arról tudunk beszélni, hogy milyen helyzetek várhatók. „Nem tudom, hogy ma több-e a kísértés, mint régen. Inkább a rossz hivalkodó jelenléte, ami jellemző. Ugyanakkor ennek a generációnak nagy erénye, hogy nyíltan beszél egy csomó fontos kérdésről. Látjuk a kísértést, a terpeszkedő tunyaságot, a hatalommal való visszaélés tévútjait, a szexuális elhajlások megdöbbentő lehetőségét. A kérdés az, tudjuk-e ezzel szemben hitelesen képviselni, hogy a hivatásból, szívből odaadott élet a valóban boldog élet? Az ember ma is ember, a legnagyobb kérdései mindig hasonlóak.” Szerinte a szép életről szóló társadalmi konszenzus viszont változott, a papjelöltet és a papot – ahogy egyébként egy keresztény házasságra készülőt és benne élőt is – kevésbé támogatja a nyilvánosság.
- Azok a megrendítő botrányok, amelyek most az egyház körül vannak, azt jelzik, hogy sokaknak nem sikerül hitelesen végigjárniuk ezt a belső fejlődési utat. Megjegyezte, hogy a papnövendékeknek is nehéz a helyzet, amely ezek nyomán kialakult. Nem kis kihívás ezeknek a 20-22 éves fiatalembereknek szembesülni a hivatáselhagyásokkal, botrányokkal.
- A cölibátus és a kirobbant botrányok közti összefüggést firtató kérdésre azzal reagált, hogy a szexuális visszaélések túlnyomó többsége nem egyházi térben történik. A világban rettenetes sok visszaélés történik családokban, edzőtermekben, iskolákban, gyermeknevelő intézményekben, amelyeknek semmi köze a cölibátushoz.
- Nehéz kérdés, hogyan lesz egy lelkes fiatal papnövendékből bűnelkövető. Ha minden igaz út egyedi, a romlás útja is az. „Abból indulok ki, hogy a legsúlyosabb esetek hátterében kezdetben is valamilyen hazugság bújt meg. A magam részéről szeretném meggyőzni a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/12/23/katolikus-egyhaz-martos-levente-balazs-esztergom-puspok/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!