2024. október 7., hétfőMa Renáta napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 364,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.07. Renáta Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 364,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Az elillant X-men-képességek – rekviem Zuluért, a hős mentőkutyáért

Hirdetés

Az elillant X-men-képességek – rekviem Zuluért, a hős mentőkutyáért

„A kutyák angyalok szárnyak nélkül” – tartja a közkeletű mondás. Akinek van négylábú kedvence, biztos bőszen bólogat, hiszen sok esetben egy hosszú és fárasztó munkanap után már az feldobja hangulatunkat, ahogy szűnni nem akaró farokcsóválás közepette fogadnak minket. Sokan egyenesen családtagként tekintenek kutyájukra, ellátnak őrző-védő feladatokat, ám jóval több területen is igénybe vehetjük segítségüket. Nemcsak látásukban vagy mozgásukban korlátozott emberek segítőjeként és legjobb barátjaként funkcionálnak, de terápiás célokra is előszeretettel vetnek be kutyákat.

Ahogy az embernél sokszorta élesebb szaglásuknak és hallásuknak, valamint atletikusságuknak köszönhetően kutatási-mentési munkálatokra is kiválóak.

Zulu és gazdája, Attila

Zulu és gazdája, Attila

Hirdetés

Fotó: Tóth Attila

Zulu, a szuper kutya

Tóth Attila tíz éve jelentkezett a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat tagjának Lili nevű, immár 12 éves német juhász kutyájával. Ő is fontos a történet szempontjából, hiszen Attila szerette volna komolyabb, mentési célokra kiképezni Lilit, ám hamar kiderült, hogy az amúgy igen intelligens eb nem alkalmas mentőkutyának. „A kiképzés úgy épül fel, hogy minél közelebb álljon egy éles, bevetési helyzethez. Ennek része a lövéspróba, ami egy mentési helyszínen előforduló zajt modellez. A lövéssel lehet leginkább mérni egy kutya idegrendszerét. Kiderült azonban, hogy Lili nem bírja a lövést. Nyugodt körülmények között nagyon jól végzi feladatát, ám zajterhelés mellett meginog a koncentrációja” – fejtette ki az Indexnek Tóth Attila.

Aki ezt követően Balázs László szolgálatvezetővel közösen ellátogatott egy őrző-védő feladatokra kutyát tenyésztőhöz, ahol rátaláltak az akkor 8 hetes fekete német juhász kutyára, Zulura.

A tenyésztő gondolkodott, hogy nekünk adja-e, mert mentőkutyának szánt ebet még nem vittek el tőle. Pillanatok alatt kiderült, hogy szuper kutyára tettem szert

– idézte fel Tóth Attila.

Végül Zulu hozzákerült, és 9 hetesen meg is kezdődött az intenzív kiképzés. Hamar kiderült, hogy nem jön zavarba, kerüljön bármilyen körülmények közé, már néhány hetesen otthonosan „botorkált” a romok között. Fiatalkorban nagyon intenzív tréningnek vetik alá a kutyát, 14 hónapos korától vehet részt éles bevetésen, természetesen a megfelelő vizsgakövetelmények teljesítést követően. Tóth Attila rámutatott, hogy 14 hónapos kor alatt a kutyának az idegrendszere, a mozgáskoordinációja, valamint az ízületei nem elég fejlettek éles bevetéshez.

„Két része van a kiképzésnek. Az egyik az úgynevezett engedelmes képzés, illetve a keresőképzés, amikor a bevetési szituációkat gyakoroljuk. Utóbbi kettéágazik terület-, illetve romkeresésre. Az engedelmes képzést saját pályánkon, Szentendrén csináljuk, míg a keresőképzést erre alkalmas területeken, illetve szintén külön erre a célra létrehozott épített romokon” – mondta Tóth Attila.

Zulu kiképzésen

Zulu kiképzésen

Fotó: Tóth Attila

A vizsgarendszer négyszintű: van alap, A-, illetve B-vizsga, amire jön még a mestervizsga. Egy mentőkutyának 6–8 jó éve van, amikor már minden tréningen átesett, de még nem öreg ahhoz, hogy a maximumon teljesítsen. Ahhoz, hogy külföldön bevethető legyen, rendelkezni kell nemzetközi minősítéssel, amit 5 évente meg kell újítani.

Zulu a törökországi földrengés utáni kutatásmentés során szerzett országos hírnevet. Nagyon gyorsan zajlottak az események – eleveníti fel Tóth Attila. „Gyakorlatilag egy nap még olvastam a híreket, másnap már repülőn ültünk, útban a földrengések helyszíne felé.” Rávilágított, hogy

a mentőkutyákat előszeretettel helyezik előtérben a különböző hírfolyamokban, ám sok esetben nem a valóságnak megfelelő képet kapnak az olvasók, a hatásvadász cikkek, és címek más irányba viszik a nyilvánosságot.

Kifejtette, hogy kevés az életmentés a helyszínen, ezért a mentőcsapatok nem szeretnek „számháborúba” belemenni, hogy egy-egy kutya, például Zulu, hány életet mentett meg azzal, hogy rátalált valakire a rom alatt. Zulu keresőkutyaként olyan helyekre is beférkőzik a romok között, ahová az ember nem jutna el, és jelzik, ha talált valakit. Ezt követően az ő adott küldetése „véget ért”. Beteszik a kocsiba, és ekkora jön az akár 48 órás mentőakció immár két lábon. A legtöbb esetben az […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/09/22/mentokutya-onkentes-mentok-foldrenges-romkereses-zulu-kutya-kutyakikepzes/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Felmérték, hogyan gondolkoznak a magyarok a kötelező szűrővizsgálatokról

A kérdőívet kitöltők több mint 80 százaléka nem dohányzik, kétharmaduk nem iszik alkoholt, minden második …