Délelőtt 11 órakor érkezett meg Andrzej Duda lengyel államfő a kaposvári városháza elé, feleségével, Agata Kornhauser-Dudával, ahol a polgármester, Szita Károly, valamint a magyar köztársasági elnök, Sulyok Tamás és felesége, Nagy Zsuzsanna fogadta.
Az ünnepélyes találkozó után a két elnök és delegációik elvonultak egyeztetni, azonban egy sajtónyilatkozat keretében beszámoltak zárt körű megbeszélésükről.
A magyar–lengyel barátság a magyar önazonosságtudat része. Olyan érték, amelyet kötelességünk megőrizni, ápolni és építeni. Köszönöm, elnök úr, hogy ma közösen állunk ki a magyar–lengyel barátság mellett. Számítunk a jövőben is lengyel barátainkra, akik szintén számíthatnak ránk
– kezdte nyilatkozatát Sulyok Tamás, aki felelevenítette, hogy 2006-ban Lech Kaczynski és Sólyom László, akkori köztársasági elnökök hívták életre a lengyel–magyar barátság napját.
A köztársasági elnök kiemelte, külön öröm számára, hogy a mai találkozót éppen akkor tartják, amikor az immár hagyománnyá váló magyar–lengyel történelmi verseny döntőjét is. Hozzátette, találkozni is fognak a döntősökkel.

A magyar elnök visszafogottan, a lengyel elnök harciasan nyilatkozott
Sulyok Tamás elárulta, hogy a lengyel elnökkel folytatott egyeztetésükön áttekintették az uniós magyar elnökség eredményeit, valamint a folyamatban lévő lengyel elnökség eddig elért eredményeit is.
Andrzej Duda elnökként ma vesz részt utoljára a barátság napja eseményein. Ezúton is köszönöm az elmúlt tíz évet, amely során mindig bizonyította a magyar–lengyel barátság elmélyítése és fenntartása iránti mély elkötelezettségét
– emelte ki nyilatkozata végén Sulyok Tamás.
Andrzej Duda is visszafogottan indította beszédét, amelyben hangsúlyozta a magyar és lengyel közös értékeket és a történelmi kapcsolatot a két ország között, amit szerinte tovább kell építeni. Ezt követően azonban egyből kitért a külpolitikai helyzetre, amelyet beszédében Sulyok Tamás egyértelműen került.
A biztonság szerkezete a mi világrészünkön megváltozott. Sulyok Tamással közösen kifejeztük reményünket arra, hogy az ukrajnai háborúnak egy igazságos és tartós béke vet majd véget, ami biztosítja a szabad, szuverén ukrán állam fennállását, de ugyanakkor garantálja országaink biztonságát, vagyis sikerül megállítani az orosz imperializmust
– jelentette ki Andrzej Duda.
A lengyel elnök elmondta, hogy szerinte szükséges a védelmi kiadások emelése a NATO országaiban, és ezt ő már egy évvel ezelőtt javasolta Joe Biden amerikai elnöknek, most pedig egy erről szóló indítványt nyújtott be a NATO főtitkárának, Mark Rutténak.
Nincs kétségem afelől, hogy ahhoz, hogy biztonságot teremtsünk Európa számára, és támogassuk Ukrajnát, szükséges a védelmi kiadások emelése, és azoknak legalább a bruttó hazai termék 3 százalékát el kell érniük. Ugyanis a hidegháború alatt a nyugati országok a GDP-jük nagyjából 3 százalékát fordították védelmi kiadásokra, ami elég volt arra, hogy megvédje a világot a szovjet imperializmustól. Természetesen az a szovjet imperializmus orosz imperializmus volt. Ma ennek putyini verzióját látjuk, de hívhatjuk ezt, ahogy akarjuk
– fejtette ki véleményét a lengyel államfő, aki szerint a védelmi kiadások emelése az ipar fejlődésével és munkahelyteremtéssel is járna.
„A mostani helyzet olyan kihívásokat jelent, amelyeknek terhét ma Európában viselnünk kell mindannyiunknak” – zárta nyilatkozatát.

Két politikus összeveszhet, de két nemzet nem
A pénteki nap házigazdáját, Szita Károlyt az Index arról kérdezte, hogy a feszült külpolitikai helyzetben hogyan látja a lengyel–magyar barátságot.
Két politikus összeveszhet, de két nép nem
– tette hozzá a polgármester az oroszokhoz való hozzáállás miatt kialakult feszültségekre utalva.
„A világ néha próbára teszi az ezeréves […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!