Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója december elején védheti meg a doktoriját az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában, ám a nemzeti szuverenitásról írt PhD-értekezését az egyetemi tanácsban nem fogadták kitörő lelkesedéssel. Többen is ellene szavaztak, miközben az egyetem egyik tanszékvezetője kemény szavakkal illette őt és a magyar kormányt.
Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének vezetője úgy fogalmazott Facebook-posztjában, hogy
Az ELTE egyetemi tanáraként kikérem magamnak, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD-fokozatot.
Az oktató továbbá azt is megjegyezte, szerinte Európa legrosszabbul finanszírozott egyeteme az ELTE, amelynek a diákjait, tanárait és minden munkatársát megalázza a magyar kormány. „Hankó Balázs és bandája minden hazug hadoválása ellenére minden nemzetközi rangsorban és megmérettetésben még mindig az egyik legjobb magyar egyetem [az ELTE]” – fogalmazott Polyák.
Az ELTE vezetése később e-mailben reagált a közösségi oldalon közzétett írásokra.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) megkérdőjelezhetetlen és korlátozhatatlan értéknek tekinti a tudomány szabadságát. Ez tudományegyetemi működésének, valamint a nemzetközi mércével is mérhető kutatási és oktatási kiválóságának alapja
– írták az Index kérdéseire, hozzátéve, hogy „elutasítják a kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat”.
Hol áll az ELTE az egyetemek rangsorában?
A tanszékvezető felvetéseinek nyomába eredtünk, és elsőként azt néztük meg, hol áll az egyetemek rangsorában az ELTE. A hazai pályán legismertebb rangsort évről évre a HVG készíti el. A lista összeállításánál olyan szempontokat mérlegelnek, mint a hallgatói eredmények, az oktatói kiválóság és a publikációk aránya. Ebben a rangsorban – 2023-hoz hasonlóan – idén is az ELTE áll az első helyen. A HVG listáján a második helyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a harmadikat pedig a Debreceni Egyetem foglalja el.
Az ELTE ugyanakkor a brit Quacquarelli Symonds (QS) felsőoktatási elemzőszervezet által összeállított listán is kiemelkedő eredményt ért el, ahol a maga 564. helyével magyar viszonylatban szintén első lett. Itt a Szegedi Tudományegyetem (570.) és a Debreceni Egyetem (574.) áll a dobogó második és harmadik fokán, ugyanakkor érdemes kiemelni, hogy
az ELTE egy év alatt csaknem 150 helyet javított a QS listájában.
A Times Higher Education 2025-ös világrangsorában pedig az 1000 legjobb egyetem közé sorolták. Ám ebben a rangsorban magyar viszonylatban „csak” harmadikként végzett. Olyan egyetemek utasították maguk mögé, mint a Semmelweis Egyetem és az Óbudai Egyetem.
Az ígérgetések kétkedést keltenek a dolgozókban
Arról, hogy milyen viszonyban állhat a kormány és az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Gregor Anikóval, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete Eötvös Loránd Tudományegyetem Intézményi Szervezete (FDSZ ELTE) titkárával beszélgettünk. Mint mondta, az érdekvédelmi szervezet hónapok óta egyeztet az állami fenntartású intézményekben dolgozók bérfejlesztéséről a kormányt képviselő minisztérium államtitkárságával. A <a href="//index.hu/belfold/2024/09/20/felsooktatasi-dolgozok-szakszervezete-elte-kulturalis-es-innovacios-miniszterium-beremeles-targyalas/" id="hyperlink_f582acfc05bc933cd9781e46381cfbea" […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!