Már nemcsak a vidéket sújtja a vízhiány, hanem Budapest ivóvízellátása is veszélybe került! – közölte Dócs Dávid, a Mi Hazánk alelnöke. A politikus szerint a helyzet nem tűr halasztást: „Nem várhat tovább a vízkormányzás!” Mint írta, naponta mintegy 80 millió köbméterrel kevesebb víz érkezik a Dunán a megszokottnál, és „ami beérkezik, az is villámgyorsan távozik az országból”.
Az alelnök közleményében ismertette a főváros ivóvízellátásának működését. Mint kifejtette, a rendszer döntően a Szentendrei-szigeten és a Csepel-szigeten működő, úgynevezett csápos kutakra épül, amelyek nem közvetlenül a Duna vizét termelik ki, hanem a folyómeder alatti kavics- és homokrétegen átszűrődő vizet hasznosítják.
Több Budapest környéki település már elesett
Dócs Dávid szerint a rendszer működésének alapfeltétele a Duna megfelelő vízállása. „Amennyiben azonban a Duna vízszintje jelentősen lecsökken, ez a nyomás is mérséklődik, aminek következtében a magasabban elhelyezkedő csápok vízhozama számottevően visszaeshet, szélsőséges esetben pedig teljesen meg is szűnhet” – fogalmazott. Hozzátette, hogy ez közvetlenül befolyásolhatja a főváros ivóvízellátásának üzembiztonságát. Mint írta, Solymár és több Budapest környéki település „már elesett”, mert ott vízhiány lépett fel.
Az alelnök a vidéket érintő következményekre is figyelmeztetett. „Míg a fővárosban ivóvíz-ellátási problémák lépnek fel, addig a vidék teljesen kiszárad, tavak, patakok, kisebb folyók tűnnek el, s óriási ökológiai károk keletkeznek!” – írta. Úgy véli, ha már működik Élő Környezetért Felelős Minisztérium, akkor „azonnali cselekvési terv is legyen mellé”.
A Mi Hazánk felszólította a kormányt, hogy ne várjon tovább a vízgazdálkodás radikális reformjával. Dócs Dávid javaslata szerint kezdjék meg annak előkészítését, hogy „az idén télen lehulló nagy mennyiségű csapadékot meg lehessen tartani, majd hasznosítani lehessen a magyar agrárium és a magyar emberek érdekében”.
A Duna vízállása folyamatosan csökken
Bajánál negatív rekordot döntött a Duna vízállása, a hajós közlekedésben is változtatásokra volt szükség. A Fővárosi Vízművek arról számoltak be, várhatóan 80 centiméter fölé emelkedik a Duna vízállása. A társaság szerint az elmúlt két évtizedben egyre gyakoribbá váltak a szélsőséges vízállások, ez pedig egy hosszabb távú klimatikus folyamat részét képezi. Tavaly a Duna Budapestnél 111 napon keresztül 120 centiméter alatt maradt, ebből 27 napon még a 100 centimétert sem érte el.
A Margit-sziget déli csúcsánál a Duna vize olyannyira visszahúzódott, hogy akár száraz lábbal, gyalog be lehet sétálni a híd középső pilléréhez. A vízhiány ráadásul nemcsak a folyamot, hanem a Velencei-tavat, a Balatont és a kisebb patakokat is kritikus helyzetbe sodorta.
A Mi Hazánk mozgalom arra hívta fel a figyelmet, hogy a napokban kiszáradt […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2026/07/20/docs-david-mi-hazank-vizhiany-budapest/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!