2026. június 17., szerdaMa Laura napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 349,00 Ft | USD: 301,00 Ft | CHF: 380,00 Ft
2026.06.17. Laura Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 349,00 Ft | USD: 301,00 Ft | CHF: 380,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / A laborvizsgálat szerint magzatkárosító anyag is volt a debreceni CATL gyárnál felbugyogó zöld folyadékban

A laborvizsgálat szerint magzatkárosító anyag is volt a debreceni CATL gyárnál felbugyogó zöld folyadékban

Korábban beszámoltunk arról, hogy zöld színű folyadék bugyogott fel a csatornából a debreceni CATL akkumulátorgyárnál. A Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület nyilvánosságra hozta a folyadék laborvizsgálatának eredményeit, melyek

  • 160 mikrogramm/liter Mangánt,
  • 20 mikrogramm/liter Lítiumot,
  • 4,7 mikrogramm/liter Nikkelt,
  • 1 mikrogramm/liter NMP-t,
  • 0,9 mikrogramm/liter Kobaltot mutattak ki a folyadékban.

Facebook-bejegyzésük szerint mivel a Mangán a természetben nem fordul elő, a mintában való jelenléte „feketén-fehéren igazolja, hogy a csatornába került folyadék technológiai szennyezéssel érintkezett, azaz nem tiszta hálózati víz és ételfesték keveréke volt”. Kiemelték, az NMP, az akkumulátorcellák gyártása során használt veszélyes,

reprodukciót károsító oldószer, annak semmiképpen sem szabadna keverednie a csatornahálózattal.

Az NMP vízben történt megjelenése arra engedte következtetni az egyesületet, hogy a csőben maradványok voltak, amelyeket a folyadék magával sodort a közterületre.

Kifejtették, többek között azért „bukik meg” a „tiszta hálózati víz” elmélete, mert a Nikkel értéke meghaladta a természetes háttér-koncentrációt. A debreceni hálózati ivóvízben az NMP szintje 0 mikrogramm/liter, a Lítium szintje jellemzően 2-15 mikrogramm/liter között mozog. A hálózati csövekből pedig nem tudnak kioldódni ezek az anyagok, mert a fémcsövek nem tartalmaznak lítiumot vagy akkumulátor-oldószert.

A Mangán szintje szerintük a „mérés legerősebb bizonyítéka”. A debreceni ivóvízben ugyanis a mangán szintje szigorúan ellenőrzött és rendkívül alacsony (10 mikrogramm/liter alatt van), mert a magas mangántartalomtól barna és zavaros lenne a csapvíz.

A csatornában mért 160-as érték a hálózati víz normál szintjének a tizenötszöröse, és messze túllépi az ivóvízre vonatkozó 50 mikrogramm/literes egészségügyi határértéket is.

A mérések szerint a csatornába engedett folyadék nem ártalmatlan víz volt, hanem akkumulátor-alapanyagokkal, mosófolyadékokkal és oldószerekkel szennyezett ipari hulladék, amely ellenőrizetlenül jutott ki a gyárból a nyílt árokba. A MIAKÖ szervezet értesítette az érintett debreceni parlamenti képviselőket és a környezetvédelmi minisztert, és felszólítja a hatóságokat, hogy hozzák nyilvánosságra a helyszíni mintavétel laboreredményeit – összegezték.

Tompa Enikő, a Tisza Párt hajdú-bihari képviselője arra kérte a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal főigazgatóját, hogy tájékoztassa a hatóság által elvégzett laboratóriumi elemzés eredményéről, valamint hozzák azt nyilvánosságra – fogalmazott közösségi-oldalán.

Tárkányi Zsolt a Facebookon jelezte: „döbbenettel értesültünk arról, hogy magzatkárosító NMP-oldószert és más vegyi anyagokat is kimutatott a civilek által megrendelt vizsgálat. A minimális mértékű oldószer jelenlétét az teszi maximálisan aggasztóvá, hogy a gyárból a talajba és a vízbe egyáltalán nem kerülhetne, vagyis az egyetlen elfogadható mennyiség itt a 0” – írta a képviselő.

A képviselők azonnal tájékoztatták a hatóságokat és az Élő […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2026/05/28/debrecen-catl-akkumulator-szivargas-csatorna-kornyezetszennyezes/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Sokkolóan újszerű megfejtés az Orbán-rendszer tündöklésére és bukására

„Kötetünk korkép. Két politikával foglalkozó kortárs látlelete egy korról, korszakról, a magyarországi átmenetből kinőtt politikai …