Jászberényt két cikluson keresztül, 2010–2019 között a kormánypárti Szabó Tamás irányította. 2019-ben az ellenzéki támogatást élvező jobbikos Budai Lóránt mindössze 14 szavazatkülönbséggel nyerte meg a polgármester-választást.
A kormánypárti fellebbezés után meg kellett ismételni a voksolást, amely Budai Lóránt jóval nagyobb sikerét hozta:
- Budai Lóránt (Közösen Jászberényért Egyesület): 8327 szavazat (62,9 százalék)
- Szabó Tamás (Fidesz-KDNP): 4569 szavazat (34,51 százalék)
- Magyar Levente (független): 257 szavazat (1,94 százalék)
- Dobrosi Péter (Mi Hazánk): 86 szavazat (0,65 százalék)
A képviselő-testületben patthelyzet alakult ki, a Közösen Jászberényért Egyesületnek és a Fidesz-KDNP-nek is hét-hét képviselője lett, a Mi Hazánknak egy.
Bár a patthelyzet következtében többször is felvetődött, hogy feloszlassa magát a testület, az időközi-választáshoz vezető út technikailag akkor kezdődött, amikor Gedei József DK-s politikus előterjesztést nyújtott be a feloszlásról.
A képviselő 2022 szeptemberi Facebook-posztjában úgy fogalmazott, hogy
indítványom talán nem okoz különösebb meglepetést azoknak, akik ismerik képviselői tevékenységemet. Számos alkalommal elmondtam, hogy a jelenlegi városvezetést nem tartom alkalmasnak arra, hogy a Jászberény előtt álló kihívásokra megfelelő választ adjon. Budai Lóránt polgármesterrel egyetértünk abban, hogy a képviselő-testület feloszlására van szükség. Feltehető, hogy a polgármester úr nem a levegőbe beszélt és szövetséges képviselőtársaival támogatni fogják indítványomat.
A javaslat körül vita alakult ki, először az sem volt biztos, hogy a kormánypárti képviselők támogatják a feloszlatást. A Demokratikus Koalíció október 15-én kiadott elnökségi állásfoglalásában arról írt, hogy „Nincs kiegyezés a Fidesszel sem országosan, sem Jászberényben. Szövetségeseink cserbenhagyása árulás”.
A DK a testület feloszlatásáról akkor leszögezte, hogy
a kezdeményezés sorsáról, támogatásáról vagy elutasításáról a polgármesternek és a mögötte álló képviselőknek, köztük a Demokratikus Koalíció képviselőjének közösen kell dönteni. Ez esetben ezt a döntést a DK országos elnöksége helyi belügynek tekinti. Annak az esetleges lehetőségét, hogy a DK képviselője a Fidesz képviselőivel egyeztetve, közösen alkossanak többséget a polgármester mögött állókkal szemben, és így érjék el az előterjesztés elfogadását, pártunk elveivel, normáival való szakításként értékelnénk. A DK-ban szövetségeseink cserbenhagyása, a Fidesszel való hatalmi kiegyezés politikánk elárulását jelenti. Következményei ehhez igazodnak.
A párt október 17-i közleményében már azt jelentették be, hogy „a polgármester és a mögötte álló ellenzékiek feloszlatták a jászberényi képviselő-testületet”. A DK arra is emlékeztetett, hogy az előterjesztés körül ellentmondásos helyi és országos vita alakult ki.
A vita alapvető forrásának azt nevezték, hogy „korábban a város polgármestere maga is többször kezdeményezte a testület feloszlatását, mi több, annak megszavazását helyezte kilátásba. A most napirendre került előterjesztést Gedei József, a DK képviselője kezdeményezte. A nyilvánosságra került vádak szerint Gedei az előterjesztést a Fidesz támogatásával kívánta volna elfogadtatni a képviselő-testülettel”.
A párt a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!