Karácsony Gergely Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta, hogy a befektetési célú lakásvásárlás az egyik oka a magas fővárosi lakásáraknak, emiatt javasolja, hogy visszaszorításuk érdekében módosítsák az illetékszabályokat, amint azt a Magyar Nemzeti Bank is szorgalmazta. Ez utóbbinál megemlíti hozzászólásában, hogy 2008 és 2022 között a befektetési célú lakásvásárlások aránya a belső pesti kerületekben az összes lakásvásárlás 30-40 százalékát teszi ki.
A főpolgármester előterjesztésében, amelyet a budapesti közgyűlés már megszavazott, egy kétéves moratóriumra tett javaslatot az Európai Gazdasági Térségen kívüli állampolgárok befektetési célú lakásvásárlására.
Októberben közzétett videójában utalt a kormány eddigi támogatási politikájára, mely szerinte nem az otthonteremtést finanszírozta, hanem a befektetéseket. Ezzel szemben most már egy éles fordulatot lát a lakáspolitikában. Úgy véli, hogy a lakhatás alapvető emberi jog, és nem csak egy piaci folyamat.
Karácsony Gergely kiemelte, hogy a kormány végre nem csak a lakástulajdon-szerzést támogatja, hiszen Budapesten 2018–2019-ben a legnagyobb mértékben nőttek az ingatlanárak, valamint a fizetés és a lakhatási költségek aránya a legrosszabb, utóbbinál már az Economist állítására hivatkozott.
Több okra vezette vissza a lakhatási válságot:
- túl kevés az önkormányzati bérlakások aránya (100 lakásból 4 van önkormányzati tulajdonban, de azok is rossz állapotúak, szegregált környezetben),
- az Airbnb (rövid távú lakáskiadás) nem rendelkezik szabályozással,
- a külföldiek befektetési célú lakásvásárlása.
A videóban három megoldási javaslatot villantott […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!