2026. június 17., szerdaMa Laura napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 349,00 Ft | USD: 301,00 Ft | CHF: 380,00 Ft
2026.06.17. Laura Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 349,00 Ft | USD: 301,00 Ft | CHF: 380,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / 171 büntetés, 216 millió forint, egy bajusz – komoly „férfimunka” vár Forsthoffer Ágnesre

171 büntetés, 216 millió forint, egy bajusz – komoly „férfimunka” vár Forsthoffer Ágnesre

Közel 16 évig, 2010. augusztus 6-tól egészen a 2026. május 9-i alakuló ülésig Kövér László volt a magyar Országgyűlés elnöke. Az utókor sok mindent fel fog róni neki a történelemkönyvek lábjegyzeteiben – például azt a megbocsáthatatlan esztétikai kilengést, hogy kétszer is levágatta a bajszát –, de a legmaradandóbb öröksége vitathatatlanul a számokban keresendő.

Forsthoffer Ágnesnek, a Tisza-kormány új házelnökének nem a hivatali idő hosszával lesz a legnehezebb dolga. Azzal a 216,7 millió forintos eszmei és nagyon is anyagi örökséggel kell szembenéznie, ami 169 ellenzéki és 10 fideszes képviselő bankszámlájáról vándorolt át az államkasszába. 171 darab büntetés. Ennyiszer érezte úgy a leköszönt házelnök 2013 óta, hogy az Országgyűlés méltósága olyan csorbát szenvedett, amit csak súlyos tízmilliók beáldozásával lehet kiköszörülni.

Jó mulatság, férfimunka volt

értékelhetné Orbán Viktor szavaival saját munkáját Kövér László.

Egy középső ujj

A pénzbírság intézménye nem egyidős a NER-rel, csak 2013 januárjában vezették be. A közvetlen kiváltó ok a jobbikos Gyöngyösi Márton néhány hónappal korábbi, finoman szólva is sötét történelmi reflexeket ébresztő felszólalása volt a zsidó származású képviselők listázásáról. Gyöngyösi később azzal próbálta tompítani a dolgot, hogy ő igazából csak a kettős állampolgárokra gondolt, de a botrány ekkorra már tetőzött, a kormánypárt pedig lépett. Bevezették a tiszteletdíj-megvonás intézményét. A házelnöknek innentől nem kellett beérnie a mikrofon kikapcsolásával, hanem egyetlen adminisztratív tollvonással húzhatott le a milliókat az ellenzéki fizetésekből. A tolla pedig vastagon fogott.

Az első történelmi bírságot viszont nem Gyöngyösi, hanem az MSZP-s Szanyi Tibor kapta. Szanyi 2013 márciusában, beszéd közben érezte úgy, hogy retorikai eszköztára befejezetlen lenne anélkül, hogy a magasba emelné a középső ujját a Jobbik-frakció felé. Az egyértelmű jelzés ára pedig 131 ezer forint.

Ekkor még úgy tűnt, a rendszer működik, ám három évvel később az Emberi Jogok Európai Bírósága halkan jelezte, hogy a véleménynyilvánítás szabadságába még a bemutatás is belefér. A strasbourgi testület jogsértőnek minősítette a büntetést, a magyar állam pedig fizetett. És fizetett később Karácsony Gergely, Szél Bernadett, Lengyel Szilvia, Osztolykán Ágnes, Dorosz Dávid és Szabó Rebeka esetében is. Legutóbb 2025-ben marasztalták el a házelnököt a 2018-as rabszolgatörvényes tüntetésen kiosztott „csekkek” miatt. Kövér büntetett, Strasbourg korrigált, a magyar adófizető pedig állta a számlát. Egy fegyelmezett, magas színvonalú együttműködés a három szereplő között, amelyről az érintettek közül csak az adófizetőt nem kérdezték meg.

A sziréna diszkrét bája

Kövér László rendszere az elmúlt 13 évben olyan ívet írt le, mint egy érlelődő bordeaux-i bor. Az évek múlásával egyre ritkábban került elő, de amikor igen, annak csillagászati ára volt.

Az első ciklus (2010–2014) még a tapogatózás jegyében telt. A házelnök 73 alkalommal sújtott le, de mindössze 21,5 millió forint értékben. Az átlagos 295 ezer forintos bírság mai szemmel nézve szinte baráti gesztus. A tételek nagy részét a Jobbik szállította, amelynek 40 képviselője egyetlen napon, 2013-ban kapott egységesen 394 ezer és 672 ezer forint közötti büntetést „közvetlen fizikai erőszakkal fenyegető magatartásért”. Vona Gábortól Dúró Dóráig mindenki fizetéséből ment a levonás.

A második ciklus (2014–2018) a béke időszaka volt. Mindössze 24 büntetés, csekély 3,7 millió forint értékben, 153 ezer forintos átlaggal. Ebben a langyos időszakban a legdrágább performansz Szabó Szabolcsé (LMP) volt, aki 2017-ben egy ülésteremben elindított szirénával próbált megzavarni egy zárószavazást. A teremben visszhangzó, éles visítás 249 290 forintot ért.

Kövér László 2025. május 22-én

Kövér László 2025. május 22-én

Fotó: Papajcsik Péter / Index

Az avantgárd Kövér-tőzsde és a krumplis zsák

A 2018–2022 közötti négy év elhozta a paradigmaváltást. A büntetések száma 62-re nőtt, az összegük viszont 85,8 millió forintra robbant, az átlag pedig 1,38 millióra ugrott.

Az infláció a parlament falain belül gyorsabban pörgött, mint a sarki közértben, a házelnök pedig egyre inkább úgy viselkedett, mint egy szigorú kortárs művészeti kurátor, aki kíméletlenül árazza be a performanszokat. A hivatali árstabilitás mint elvi cél ekkor már nem volt fenntartható. A piac szerény eszközeivel élve a házelnök kénytelen volt korrekciót végrehajtani. A Kövér-féle tőzsdén a szavak elkezdtek inflálódni, ugyanis a bekiabálások és megjegyzések büntetési értéke arányaiban jóval alacsonyabb lett, a vizuális megoldásokért járó büntetési tételek viszont kilőttek.

A 2018. […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
http://index.hu/belfold/2026/05/14/kover-laszlo-forsthoffer-agnes-hazelnok-parlament-orszaggyules-bajusz-buntetes-politikus-fizetes-tisza-part/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Sokkolóan újszerű megfejtés az Orbán-rendszer tündöklésére és bukására

„Kötetünk korkép. Két politikával foglalkozó kortárs látlelete egy korról, korszakról, a magyarországi átmenetből kinőtt politikai …